Lockout/Tagout nedir?

Lockout/Tagout, bakım veya onarım çalışmaları gerçekleştirilirken endüstriyel makinelerin ve ekipmanların enerji kaynağını kapatmayı içeren planlı bir güvenlik prosedürüdür. Bu prosedür, çalışanları etkin durumdaki makinelerin veya elektriğin yarattığı risklerden korur.

Neden Brady ile çalışılmalı?

Brady, Lockout/Tagout çözümlerinde dünya çapında liderdir.Brady, 1990 yılında ABD'deki yeni OSHA mevzuatına yanıt veren ilk kuruluş olmuş ve o tarihten itibaren öncü Kilitleme çözümleri sağlayıcısı konumunu korumaya devam etmiştir. Günümüzde Brady Lockout/Tagout uyumluluğu için kapsamlı bir paket sunmaktadır.

Avrupa ve MEA ülkelerinde gelişmiş güvenlik çözümlerine artan talep, hem R&D hem de teknik bilgilerimize yön vererek sınıfında birinci LO/TO eksiksiz çözüm sağlayıcısı olmamıza olanak tanımıştır.

Lockout/Tagout programı neden uygulanır?

Düşük kaza oranları ve yaralanma masrafları

AB Rakamsal Verileri, işyerinde meydana gelen ölümcül
kazaların %10–15'i ve tüm kazaların %15–20'si bakımla
ilişkilidir. Yaygın yaralanmalar arasında çatlaklar, yırtılmalar, kesilmeler, yanıklar ve elektrik çarpmaları yer alır. Pek çok LO/TO kazasının ciddi yapısı nedeniyle, yaralanmayla ilişkili masraflar çok yüksek olabilir.

Daha az duruş süresi, daha yüksek üretkenlik

Net bir şekilde etiketlenmiş enerji kaynakları, izlenmesi kolay prosedürler ve kolaylıkla erişilebilir kilitleme araçlarına sahip iyi organize edilmiş bir LO/TO programı, bakım ve servis etkinliklerini önemli ölçüde hızlandırabilir. Çalışanlar, uygun enerji kontrol noktalarını doğrulamak amacıyla boru hatlarını ve elektrik devrelerini izlemek gibi zaman alıcı görevlerden kurtulabilirler. Sonuç olarak, bakım çalışması daha verimli bir şekilde tamamlanır, duruş süresi azalır ve makineler en yüksek performans seviyelerinde çalışmaya devam eder.

Dolaylı masraflarda azalma

Kazalar, etkilenen iş sahasında çalışma programı ve üretkenlik üzerinde önemli etki yaratabilirler. Ekipmanın beklenmeyen şekilde çalışması makinenin kendisinde kapsamlı hasara neden olarak toplam masrafa ekipman onarımları ve değişimleri için yapılan masrafları ekleyebilir.

En iyi güvenlik uygulaması

Lockout/Tagout, pek çok sektörde dünya çapında kabul edilen en iyi güvenlik uygulaması olmuştur ve ABD'de yasal bir gerekliliktir.


Brady, LO/TO cihazları ve araçlarından oluşangeniş kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor.